Hiperbaria jako wsparcie dla dzieci z autyzmem

Opublikowane przez Administrator w dniu

Autyzm jest zaburzeniem neurorozwojowym charakteryzującym się upośledzeniem interakcji społecznych, trudnościami w komunikacji oraz zachowaniami ograniczającymi i powtarzającymi się. Badania epidemiologiczne pokazują, że w ostatnich latach nastąpił wzrost występowania autyzmu. Te fakty mogą wyjaśniać, dlaczego rodzice dzieci z autyzmem są bardziej skłonni do poszukiwania alternatywnych i niestandardowych terapii medycznych w celu wspomagania dzieci z autyzmem w lepszym funkcjonowaniu.

Jedną z niestandardowych terapii, która ostatnio zyskała na popularności jako wsparcie autyzmu, jest terapia hiperbaryczna tlenem (HBOT). Może być ona skutecznym sposobem wspomagania rozwoju i funkcjonowania dzieci z autyzmem.

W niektórych badaniach zastosowanie tlenu wydaje się wzmacniać funkcje neurologiczne. Największe poprawy zaobserwowano u dzieci z początkowo wyższymi wartościami białka C-reaktywnego, które wątroby wytwarza w odpowiedzi na stan zapalny. Zaobserwowano między innymi poprawę w motywacji, mowie i świadomości sensorycznej/poznawczej, nadpobudliwości czy wycofaniu społecznym. Poprawy te widoczne były w różnych obszarach

Czym jest hiperbaria?

Hiperbaria to rodzaj terapii tlenowej, który polega na oddychaniu tlenem podczas przebywania w atmosferze podwyższonego ciśnienia atmosferycznego.
W trakcie takiej terapii, pacjent oddycha czystym tlenem. Dzięki temu dochodzi do zwiększenia ilości rozpuszczonego tlenu we krwi, co może prowadzić do wielu korzyści zdrowotnych, w tym:

• przyspieszenie gojenia ran i oparzeń
• poprawa krążenia krwi
• zmniejszenie stanów zapalnych
• poprawa funkcji mózgu
• poprawa układu odpornościowego


Hiperabaria może pomóc w przezwyciężeniu skutków hipoperfuzji mózgowej,czyli stanu mózgu, który nie otrzymuje odpowiedniej ilości krwi. Pozwoli to na dostarczanie więcej tlenu do mózgu powodując powstawanie nowych naczyń krwionośnych, co pozwoli na lepsze transportowanie tlenu i składników odżywczych do wszystkich komórek oraz tkanek w organizmie.

Korzyści wynikające z sesji hiperbarycznej wśród dzieci z autyzmem

Dostateczne natlenienie mózgu może wspomóc procesy naprawcze i regeneracyjne w komórkach nerwowych, co w konsekwencji może przyczynić się do lepszej integracji sensorycznej oraz zdolności poznawczych. Poprawa tych funkcji może pomóc dzieciom w radzeniu sobie z codziennymi wyzwaniami związanymi z nauką, komunikacją i interakcją społeczną.

Podwyższone ciśnienie w komorze hiperbarycznej może również wpłynąć na równowagę i stabilizację neurochemicznych mechanizmów, które często są zaburzone u dzieci z autyzmem. Prowadzić to może do zmniejszenia niektórych problematycznych zachowań, w tym: powtarzalne zachowania, drażliwość, agresja czy zachowania lękowe.

Dzieci z autyzmem mogą mieć trudności z mówieniem, rozumieniem mowy i komunikowaniem się z innymi. Hiperbaria może pomóc poprawić te umiejętności, zwiększając przepływ krwi do mózgu i poprawiając funkcje poznawcze, co może przyczynić się do większej płynności werbalnego wyrażania emocji, słownego rozumienia oraz komunikacji werbalnej i niewerbalnej. W efekcie, dzieci z autyzmem mogą łatwiej nawiązywać kontakty z innymi i lepiej wyrażać swoje potrzeby i emocje.

Terapia hiperbaryczna jest terapią wspomagającą, która może pomóc dzieciom ze spektrum autyzmu w codziennym funkcjonowaniu.

Komora Long Life Normotech Dual zapewnia wszystkie potrzebne wymagania do przeprowadzenia sesji hiperbarycznej jak i normobarycznej. Gwarantujemy stabilność parametrów gazów i ciśnienia w komorze na określonym poziomie.

Zachęcamy do współpracy osoby i podmioty fizyczne. Chętnie odpowiemy szczegółowo na pytania oraz rozwiejemy wszelkie wątpliwości. Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się więcej o naszych produktach i usługach!


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *